• קורסים ופעילויותקורסים מוצעים לכיתות ז-ט

  בקרוב נעדכן רשימות קורסים לשנת הלימודים תש"פ - בנתיים ניתן להתרשם ממה שהיה בשנה שעברה

   

  קורסים לכיתות ז-ט 2018-2019

  יום חמישי

   

  ניסויי מחשבה, פרדוקסים ודמיון

  מנחה: ירון אלון

  פילוסופים משתמשים במשלים, בדוגמאות דמיוניות ובמציאויות מדומות כחלק מהטיעונים הפילוסופים. הקורס יעסוק בדרך שבה ניסויי מחשבה, דמיון ופרדוקסים ממחישים בעיות פילוסופיות שונות. בין הדברים שנעסוק בהם: טיעון השד המתעתע של דיקרט, "המוח במיכל" של הפילוסוף פטנם, פרדוקס העמימות והפרדוקס של ראסל, דילמת האסיר והמצב הטבעי על פי הובס, "החדר הסיני" של סירל, הכנר של תומסון, החתול של שרדינגר ועוד. דוגמאות אלו יחשפו בפנינו מחשבות ותובנות מרתקות בפילוסופיה, לוגיקה, מתמטיקה ופיזיקה.   

   

  מבט לאינסוף

  מנחה: ירון אלון

  אנו משתמשים במונח אינסוף בהקשרים שונים. אנו אומרים למשל שיש אינסוף מספרים, שהיקום הוא (אולי) אינסופי, שניתן לחלק שעה לאינסוף חלקים, שאלקטרון קטן באופן אינסופי, שצפיפות החומר במרכז של חור שחור היא אינסופית, שאלוהים הוא אינסופי, ששאיפתם של בני אדם היא לחיות לנצח ועוד ועוד. אולם מהו האינסוף? האם אפשר להגדירו? האם אנו יכולים בכלל לתפוס את המושג אינסוף? אתם מוזמנים למסע מרתק אחר האינסוף בפילוסופיה, מתמטיקה ומדע. בין היתר נדון בשאלות כיצד יכול אכילס לעקוף את הצב אם הוא צריך לעבור מספר אינסופי של מקומות ומה פירוש טענת המתמטיקאים על אינסופים בגדלים שונים..  

   

  סדנת אמנות אמנות חזותית בזמן ובמרחב – סטודיו פתוח

  הקורס מיועד לתלמידי ז'-ט'

  הקורס בנוי כסדנה חווייתית פתוחה, ומאפשר לתלמידים להתפתח כאמנים אינדיווידואליים שיש להם "מה להגיד" לעולם ועל העולם, בקצב שלהם ובכיוונים שמעניינים אותם.

  בקורס נחשף לחומרים, טכניקות ומיומנויות, נכיר זרמים ואמנים מתרבויות ותקופות שונות וכן מושגי יסוד של שפת האמנות.

  התלמידים יצאו מהקורס עם תיק עבודות רב גוני ומשמעותי, שיבטא את עולמם הפנימי ואת הכלים והידע שרכשו.

   

  מגדר – זה כל הסיפור

  הקורס מיועד לתלמידי ז'-ט'

  בקורס נתוודע לסוגיות חדשות וישנות בתחום המגדר בארץ ובעולם.

  בעקבות החשיפה, הדיונים והלמידה נתנסה בכתיבה במסגרת סדנא מעשית, הבנויה מתרגילים, הקראה ומשוב.

  התוצאה הסופית של הקורס תהיה יצירה של ספר ילדים/נוער ברוח השוויון המגדרי, שיהיה בעל ערך חברתי וגם אמנותי.

   

  קורס צילום וכתיבה יוצרת 

  שחר גלנור ומוטי ברייט

  הפילוסוף ולטר בנימין הרבה לכתוב על דמותו של ה״משוטט״ (או ה‑flaneur במקור הצרפתי).  וכך הוא מתאר אותו:  

  ״..במבטו הלא ממוקד מצליח המשוטט לחשוף את מה שנמצא מתחת לפני השטח, כמו מצלמה הקולטת דברים שהעין אינה רואה או מחמיצה. המשוטט חושף את הלא-מודע של העיר. זאת ועוד: באמצעות המבט המשוחרר, הלא מחויב, רואה המשוטט יופי בכל דבר, גם בדברים המכוערים ביותר שעיר יכולה להציע. הפואטיות האורבנית הזאת כוללת, בין היתר, את הבניין המתפורר, את הפסולת והאשפה, אפילו את העזובה והמסכנות של העניים. מבטו של המשוטט הוא אסתטי בעיקרו, לא פוליטי ואולי א-פוליטי...״ 

  מתוך כתבה בהארץ : המשוטט הזר שנהפך לפליט מסוכן/ בעז נוימן 

  קורס הצילום השנה נצא אל מרחבי העייירה שלומי, משוטטים

  לעיתים בתנועה מתמדת, לעיתים במקום אחד. במהלך השיטוט נקרא טקסטים שונים, שישפיעו על אופן ההתבוננות שלנו על המציאות ועל האופן שבה אנו מצלמים אותה. 

  לעיתים נעזר בסאונד במקום במילים, ונבחן את אופן ההשפעה של מוסיקה/סאונד על האופן בו אנו מתבוננים ומצלמים. תלמידים בחלקם יצלמו ובחלקם יכתבו. וחלקם סתם יתבוננו וישוטטו. כל כמה שיעורים נתכנס לצפייה והתבוננות בחמרי הגלם, ונלמד ליצור באמצעים פשוטים חיבור בין טקסט לתמונה​. או ע״י הדפסה וחיבור (קולאז׳( או ע״י עריכה גרפית. 

  בסיום השנה נציג את עבודתנו בשילוב של תמונה, טקסט וקול. 

   

  במה המחוננת לאנימציה וקולנוע בשיתוף הסינמטק בתל אביב - קורס שנתי

  מנחה: עינת קרני ושחר גל נור

  פרויקט ארצי לשיתוף יצירה באנימציה בקרב ילדים מחוננים מכל הארץ

   

  אחריות לישראל 2048– קורס חברתי מעשי למנהיגים מלידה בכיתות ז'-ט'

  זהו קורס יחיד ומיוחד במינו, בכך שהוא מאוד אקטיבי ואקטיביסטי.

  בקורס הזה התלמידים לא רק לומדים, אלא בעיקר פועלים. בעבודת צוות (כיפית ביותר!) מתכננים פרוייקט, יוזמים, עושים, מעורבים, מפעילים חשיבה ביקורתית, ערכית ומוסרית, פוגשים בעלי תפקידים, דנים, ולבסוף מבצעים.

  בקורס נצא מתחומי בית הספר, ונתרום לסביבה, לחברה ולמדינה בה אנו חיים, מתוך תפיסת אחריות ושייכות.

  הקורס ישלב למידה עיונית בנושא האחריות הציבורית בישראל, דיון ובירור ערכי סביב סוגיות אזרחיות, עבודה מעשית ברשויות השלטון, למידה של בעיות אמיתיות בשירות הציבורי ופעולה לפתרונן.

  בקורס נלמד להשתמש במתודולוגיית 'פתרון בעיות' ככלי עבודה.

   

  סדנאת תאטרון- 

  עינת קרני

  הנכם מוזמנים לסדנת תאטרון חווייתית משגעת את החושים...

  בסדנא נשכלל את יכולת ההבעה בעזרת גוף, תנועה, פעולה וקול. 

  ניתן מרחב לפורקן מתחים בצורה הומוריסטית ודרמתית. 

  ננוע עם הדמיון, נציף ונפתח את עולם הרגשות והדימויים.

  נביע רגש דרך הגוף, המילה והתנועה. 

  נתנסה במשחק דרך טקסט לבן, אימפרוביזציה, פנטומימה, ותנועה.

  התאטרון משמש כלי אדיר לפיתוח מיומנויות חברתיות ובניית ביטחון עצמי. 

   

  קורס קולנוע -ואנימציה  שנתי, הבמה המחוננת ליצירה ולימוד שפת הקולנוע 

  מנחה: שחר גל-נור ועינת קרני

  קורס המיועד לאוהבי הקולנוע. נלמד את השפה של הקולנוע, ננתח ונראה סרטים מסוגים שונים, עד שנשלוט בשפת הקולנוע ממש כמו בלימוד של שפה זרה. 

  במסגרת הקורס נכתוב, נתכנן, נפיק נביים נצלם ונערוך סרט קצר לפרוייקט "הבמה המחוננת" המתקיים זו השנה הרביעית.

  בסוף השנה יוקרן הסרט בסינמטק ת"א. 

   

  קורס Into the wild ט'תניקים

  עדי גוט וליהי ברון כהן

  הקורס הינו קורס חובה לתלמידי ט' בלבד, והוא מלווה אותם בשנתם האחרונה במרכז למחוננים.

  זוהי שנה משמעותית ביותר, שנה של החלטות, גיבוש זהות, בחירת מסלול לימודים, פרידה מהחטיבה ולפני הכניסה לתיכון. ולכן זה הזמן לבחון את הדברים החשובים בחיים: להכיר את עצמי, את החוזקות שלי, את הערכים שלי וכיצד אני מביא את עצמי לידי ביטוי במקומות השונים בחיי.

  הקורס ישלב דיונים ופעילויות שונות בהן נעבוד גם ברמה הקבוצתית וגם ברמה האישית.

   

  "פג" - מילים ומחשבות שנולדו טרם זמנם

  מנחה: מוטי ברייט

  חשיבה אחרת – כמו חריש עמוק שמכין את מצע הרעיונות לשדה של מילים.

  פעמים, הרעיון כמו הכתיבה  נולדים טרם זמנם,  אבל ממש כמו  פג, הם תמיד מיוחדים.

  הקורס שלנו – אינו אלא נסיון (שכבר הוכיח את עצמו), לשלב בין הרעיון המופשט לבטוי המלולי שלו.  מובן כי למלוליות יש בטוי עצמאי, וערך בפני עצמו.

  בקורס נעלה לדיון  מבחר מגוון של רעיונות מכל תחומי הדעת והמחשבה,

  וננסה להציע תעוד מלולי של תולדות התובנה.

  אין זה בהכרח תעוד לשמו, משום  שכל חשיבה מוקדמת – מטבעה שהיא מתמיינת כמו תאי גזע עובריים לטריטוריות  להן הן מיועדות מראש ושלא מראש.

  תוצרי הביטויים המילוליים והרעיוניים בשדה הכתיבה והמחשבה שנולדו בשנים האחרונות, היו יפים, מקוריים ויצירתיים מאין כמותם.

  התלמידים יבחרו באיזה נתיב דרך להפליג  על פי נטיית לבם וכשרונם.

  נדון בין השאר בסיפורים, שירים, ספרי עיון ומחקר מן הקלסיקה המוכרת ומן התרבות החדשה המתהווה בזה הזמן.

   

  קורס התמודדות במצבים מורכבים: אומנות לחימה - וינג צ'ון

  מנחה: אסף אגמי

  נלמד לעבוד עם שפת הגוף בצורה ברורה יותר ומשכנעת כך שיגדלו סיכויינו למנוע מעימות להתדרדר לשלב הפיזי. נתרגל את כל הקשור למניעת אלימות, הגדרת גבול ברורה, מודעות לטווחים, היערכות נכונה במרחב, יכולת קבלת החלטות מהירה ועניינית והתנהלות נכונה במצב לחץ. נכיר טוב יותר את מאפייני הקרב האמיתי ו"הטקס", נגע במאפייני כל שלב ואיך ניתן להפסיק את האירוע בזמן.  נעלה רמה ונמשיך ללמוד איך להתמודד במצבי חירום, דחיפות, משיכות, תפיסות, חביקות ועוד.

  נתחיל לגעת בנושא "הקרב הרפלקסיבי", נלמד את הגוף להגיב באופן ספונטאני לכוחות ולחצים, איך לנצלם לטובתינו בכדי לשמור על יתרונינו בקרב. נמשיך ונשפר יכולות גופניות ספציפיות כמו יציבה ושיווי משקל, תנועה, מהירות, זריזות, כוח מתפרץ ועוצמת מכה (אחדות גופנית).

  הקורס מתאים לבנות ובנים כאחד!

   

  בראשית היה דארווין 

  מנחה: עדי גוט

  אי אפשר להבין את הביולוגיה לעומק מבלי להבין אבולוציה מהי. איך התחילו החיים על פני הארץ, מהם המנגנונים באמצעותם משתנים מינים, מהי מוטציה ומהי ברירה טבעית? איך מתפתחת אבולוציה של חברותיות ומי הם בני דודינו אחינו ואבותינו? האם אנחנו נמצאים  היום על סף סופה של האבולוציה האנושית ומה הסיכוי שנתעורר מחר לתוך מאטריקס. על שאלות אלו ורבות אחרות ננסה לענות בקורס.

   

  משו מתבשל פה

  מנחה: עדי גוט

  חמישה אחוזים ממסת גופינו אינה אנחנו. חמישה אחוזים אלו מורכבים ממיליארדי מיקרו אורגניזמים ( חיידקים, פטריות וכו' ) שחיים עמנו ובתוכנו. בלעדיהם אין לנו קיום. מיקרו אורגניזמים הנם רכיב חשוב במזון שאנו אוכלים (למשל שמרים). מה אנחנו יודעים עליהם? כיצד הם משתלבים בתהליכי ייצור מזון ובישול? האם אנחנו באמת מבינים את האוכל שאנו אוכלים ואת התהליכים שמלווים את הכנתו? בקורס נראה כיצד משתלבים תהליכים פיזיקליים, כימיים וביולוגיים עם עולם החושים הסובייקטיבי שלנו ליצור דבר פשוט ומופלא. אוכל. בקורס ניתן דגש גם על הכנת אוכל כאקט חברתי מגבש.

   

  פילמוסופיה

  מנחה: הילה נאות

  העיסוק בשאלות פילוסופיות מהווה הזדמנות נדירה לבחון את הפער שבין החיים שאנו יכולים ורוצים לחיות לבין החיים שאנו חיים בפועל. בה בעת, זהו מסע גילוי מרתק שמאיר עד כמה עצם המבט שלנו על המציאות ועל עצמנו משנה את פני העולם ואותנו.

  בעולם הקולנוע ישנם סרטים שמשמשים קרקע פורייה לצורכי חקירה פילוסופית בצוותא. באמצעות קטעי סרטים נאפשר לסוגיות פילוסופיות שונות לצוף מעל פני השטח וננהל שיח חופשי, סובלני ופתוח על מה שמסקרן ומעסיק אותנו. תוך כדי המסע הרעיוני-רגשי נֵחָשֵׂף מדי פעם גם להגיגים של פילוסופיות ופילוסופים מפורסמים, אבל בעיקר נחקור מתוך עצמנו – מתוך הלב, מתוך הגוף, מתוך החוכמה הפנימית שבתוכנו.

  מפגשי ה"פילמוסופיה" נועדו לכל אלו מאתנו שאוהבים סרטים, מרגישים בנוח באזור של אי-ודאות וחשים אתגר לנוכח החידות שקיומנו בעולם גדוש בהן.

   

   

  מסע אל הרגש

  מנחה: הילה נאות

  עולם הרגשות שלנו משמש כמשקפיים שדרכם אנחנו רואים את המציאות. זהו מעין מצפן עבורנו, המתריע מה טוב לי ומה רע לי, מה אני רוצה ומה רצוי שאדחה, איזו מציאות אני רוצה ליצור עבורי וממה אני רוצה להימנע. ואולם, לאורך חיינו קרה שחלק מהרגשות שלנו נותרו מודעים, וחלקם הפכו ללא מודעים: חלקם סווגו כחיוביים ואחרים כשליליים, ובהתאם לכך למדנו לתת לחלקם לגיטימציה, ואילו את האחרים להדחיק.

  במפגשים ניצור מעין מפה רגשית, נחקור מהם רגשות בכלל ורגשות ספציפיים בפרט, איפה הם שוכנים בגוף ומהו תפקידם. החקירה תיעשה בראש ובראשונה דרך התנסות אישית בתוך הקבוצה – דרך תרגילי תנועה, משחק ודיבור, מתוך שעשוע וגם ברצינות, בעזרת צבעים וצלילים.

  המסע אל הרגש מיועד לכל מי שחש צורך לגלות את עצמו מנקודות מבט לא שגרתיות, באופן עמוק, בפתיחות ובאומץ. המטרה של המסע תישמר לעת עתה תעלומה ותהפוך למושא חיפוש בפני עצמו.  

   

  פרויקט NASA:

  מנחה: אלון לוי

  חובבי פיזיקה וסקרנים יקרים. אנחנו מזמינים אתכם לחוויה מיוחדת במינה. לבוא ולשחק אתנו במגרש המשחקים הגדול ביותר שאי פעם נבנה. יותר גדול מכל דבר שתוכלו לדמיין. חוקי המשחק: הפיזיקה, כלומר אל תהיו מופתעים הכול אפשרי. הכלים: העניים, המוח, היצירתיות והתעוזה.

  יחד ננסה לפצח ולהבין את שעינינו רואות כשאנחנו מרימים את ראשינו מעלה. את העננים, את הכוכבים, את החלל השחור והמסתורי. נתחיל פה על הקרקע עם שלל המצאות כמו להעיף חפצים גבוהה גבוהה לשמים, נעלה מכאן למעלה למעלה עד התקרה. האם בכלל קיימת תיקרה? נבין למה כשאנחנו מסתכלים לחלל אנחנו מסתכלים למעשה אחורה בזמן. מה הקשר בין זמן וחלל? האם אנחנו לבדנו ביקום או שמה קיימים חייזרים. ולמה לירח יש בעיה קשה מאוד של חצ'קונים?

  במסגרת הפרויקט:

  · נשקלת האפשרות לצאת בחופשת הקייץ לשבוע אימונים במחנה החלל בבלגיה!

  · ההשתתפות בקורס דורשת הבנה ושליטה באנגלית...

  ... אז בואו להיות המדענים שחוקרים את השמים והחלל, בפרויקט ייחודי חוצה יבשות. פרויקט שנאס"א לוקחת בו חלק. לתת דרור למחשבה, לפענח חידות לתהות ולפעמים גם לטעות.

   

  מבנים פיסיקלים

  מנחה: אלון לוי

   

   

  חידות מתמטיות

  מנחה: אלון לוי