• קורסים ופעילויותקורסים מוצעים לכיתות ז-ט

   שלום לכולם!

    

  אנימציה קלאסית עם עינת קרני

  נלמד לצלם ולערוך סרטי אנימציה בטכניקת stopmotion בה מצלמים תמונה אחר תמונה. 

  ניצר במגוון רחב של חומרים כגון פלסטלינה, אוכל, תחפושות, מגזרות נייר ועוד.

  נעבוד בקבוצות קטנות ומשתנות ונלמד לעבוד כצוות מנצח.

   

  תיאטרון עם עינת קרני

  נחקור את הבעת הגוף, הצליל, המילה והמשפט. נשחק במגוון תרגילים הכוללים, אילתור, פנטומימה ועוד

   

  נפלאותיו של המוח האנושי עם עינת קרני

  מדע, פסיכולוגיה ושאלה הלכו לים. פסיכולוגיה ומדע טבעו- מי נשאר?

  נשאל הרבה שאלות על המוח וננסה לחקור ולענות.

   

  מדעי הנתונים עם מיה מירב

  בקורס הזה נעסוק בתחום הולך וצומח הנקרא Data Science- מדע מבוסס נתונים. טכנולוגיות המידע המגוונות הקיימות היום מציפות אותנו בנתונים ולא תמיד יש לנו את הידע כיצד לאתר את הדברים הרלוונטיים ביותר, לסנן את המיותרים, לארגן את הנתונים הנותרים בצורה ברורה שתאפשר לנו להסיק מסקנות ולקבל החלטות מבוססות נתונים. בקורס נעסוק גם בוויזואליזציה-  דרכים אטרקטיביות להצגת נתונים ברורים.

  זהו קורס שנתי. החומרים בו מבוססים על תכנית הלימודים לבגרות בתחום 'מידע ונתונים'. החומרים מותאמים ללמידה במסגרת יום העשרה במרכז מחוננים.

   

  אם אין לחם תאכלו עוגות? עם מיה מירב

  זהו קורס שעוסק במזון על מגוון היבטיו. קולינריים, תרבותיים, תזונתיים, מדעיים, היסטוריים ועוד. נקודת הפתיחה תהיה פתגמים ואמרות כנף בנושא מזון ומהם נצא למסע שבו נתנסה בהכנה של מזונות שונים, נכיר טכנולוגיות שונות להכנת מזון על יתרונותיהן וחסרונותיהן, נחקור את ההקשרים התרבותיים של כל משפט כזה ואת המשמעות שלו בחיי היום יום שלנו. משתתפי הקורס יחקרו בצוותים היגד או פתגם ידוע בנושא אוכל, יבנו פעילות סביב ההיגד ויעבירו אותה לקבוצה.  

   

  פארק שעשועים עתידי עם מיה מירב

  בחלק הראשון של הקורס נלמד כיצד פועלים מתקנים שונים בפארק שעשועים: רכבת הרים, ספינת פיראטים, מכוניות מתנגשות ועוד. נכיר את הבסיס התיאורטי ואת המושגים הפיזיקליים הבסיסיים ונתנסה בבניית דגמים הממחישים את התיאוריה. בין לבין נכיר את המתקנים "הכי" (גדולים, ארוכים, אקסטרימיים, מפחידים) בעולם ונחפש את עקרונות המפתח לבניה של מתקנים כאלה.

  בחלק השני של הקורס נתכנן מתקנים לפארק שעשועים עתידי, כזה שמשוחרר ממגבלות כמו כוח משיכה או חוקים פיזיקליים ומאפשר המצאה של מתקנים שלא קיימים היום על כדור הארץ...

   

  פילוסופיה וקולנוע

  בקורס נעסוק בשאלות פילוסופיות שונות דרך צפייה בסרטים ודיון בהם. בין השאלות שנעסוק בהן: מיהו אדם? מה ההבדל בין אדם למכונה? מה בין חלום למציאות? האם יש אמת אחת או כל אחד והאמת שלו? אם היינו יודעים את העתיד האם היה צריך להעניש אדם שיודעים שהוא יבצע פשע קודם שביצע אותו? בין הסרטים שנצפה יהיו בלייד ראנר, מטריקס, רשומון, דוח מיוחד ועוד.

   

  פילוסופיה של המדע

  המדע בימינו ממלא תפקיד משפיע מאוד בחברה שלנו ובכל תחומי חיינו, כך שקשה לדמיין את חיינו בלעדיו. אך מהו מדע? מה מבדיל בין מדע ללא מדע? מהי עובדה מדעית והאם יכולות להיות עובדות או ידע לא מדעי? מה ההבדל בין הסבר מדעי לצורות אחרות של הסבר? מהי הוכחה במדע? האם לאורך זמן מתקרב המדע לאמת? האם אלקטרונים למשל קיימים? אתם מוזמנים לגלות תשובות שונות לשאלות אלו וללמוד כיצד להתבונן באופן ביקורתי על כל המפעל המדעי. 

   

   

  מוסר ודילמות מוסריות

  האם ראוי לאכול בעלי חיים? האם יש לנו חובה לתת צדקה? האם חייו של אדם אחד יקרים יותר מחייו של אדם אחר? נעסוק בדילמות ששאלות אלה מעלות אך גם בשאלות כגון כיצד בכלל נכריע בדילמות מוסריות? האם כל אחד יכול להחליט מהו טוב ומהו רע או שאולי יש ערכים מוסרים אובייקטיביים? המטרה של הקורס היא לעודד חשיבה על עניינים מוסריים הרלוונטיים לנו בחיי היומיום ולהבין מה הבסיס של התפיסות המוסריות שלנו.   

   

  לא הפאנזין שרציתי לעשות עם זהר כהן

  בסדנה נפתח ספר סקיצות לידי יצירה אמנותית אישית. לא הפאנזין שרציתי לעשות הוא  כשם כולל למגוון יצירות שמאופיינות באור של אמנות פופ, אמנות של בועת מחשבה ופעולה. תלמיד/ה ,אמן , אשר רואה את החברה באור ביקורתי ואת עצמו בעין צוחקת. מפגש בין עולם פנימי כיחיד במציאות הדורשת מודעות סביבתית וביקורת.

  בסדנה נשאף לרכז  תרגילים בספר סקיצות, כל שיעור יפתח התרגילי חשיבה יצירתיים אשר יפתחו את הספר, נשאל שאלות תוך מפגש עם דימויים ונושאים שיהיו קרקע לפעולה . הסדנה שואפת להנחיל חופש יצירה וחופש הבעה אשר יהווה קרקע פורייה שתצמיח מגוון יצירות אישיות עם קשר ורצף התפתחותי המשקף את חופש היוצר.

   

  חייבים אמנות - עם זהר כהן

  כוחה של אמנות היות והיא מפעילה כוחות רגשיים ודחפים שיוצרים עשיה מאתגרת נכונה לזמן. אמנות מאתגרת את הרגש והשכל. היצירה היא פעולה מתוך התבוננות . נלמד מה הכלים שעומדים לרשותנו; עפרון, צבע, עבודת מכחול, פיסול, אנטומיה ואמנים.  בחלקה היא מבקשת להיות חלק מתהליך יצירתי היוצר גל אישי של העמקה.                                  במהלך הסדנה נלמד כיצד נוצר קשר בין אומנות לגיבוש הזהות הישראלית, נתייחס למקום ונתרכז באומנים אשר פעלו ועדין פועלים בשדה המרחב בארץ.

  נרכוש מיומנות ליצירה אישית ובמקביל נעמיק במחקר ונשאף ליצירה ופעולה מתוך העמקה ולמידה. התבוננות כמעשה אמנותי, מחקר ופעולה.

   

  קורס צילום עם ריהאן עמאר

  קורס צילום הוא קורס שבו משלבים למידת טכניקה ומיומנות לצד יצירתיות והבעה אישית.
  השיעורים כוללים לימודי טכניקות של הצילום, סיורי צילום בשטח, תרגולים מעשיים, הבעה
  אישית דרך דיון וניתוח עבודות של התלמידים. בנוסף להקניית עקרונות הצילום ויכולת
  שליטה במצלמה, אנו רואים חשיבות רבה בפיתוח השפה האישית של כל תלמיד ..

   

  תלת מימד עם ריהאן עמאר

  הדפסה תלת-ממדית הנה טכנולוגיית מידול וייצור הצוברת תאוצה בשנים האחרונות ומאפשרת ייצור של תוצרים פיזיים תוך זמן מסוים. התוצרים מתבססים על תכנון ממוחשב של אובייקט בתוכנת tinkercad   בהשראת רעיונותיו המקוריים של המתכנן.

  הדפסה תלת-ממדית מתבססת לרוב על שיטה של הוספת שכבות דקות של חומר עד להיווצרות אובייקט תלת-ממדי .התחום הנחשק נפתח עכשיו גם לתלמידים והוא נחשב מהקורסים החדשניים. הייחודיות בקורסים נותנת לתלמידים להפעיל החשיבה היצירתית מתכנתים בתוכנה, מדפסים ובסוף מקבלים התוצרים מהמכונה.

   

  מיינקראפט תכנות ויזואלי-בלוקים עם ריהאן עמאר

  קורס מקנה בסיס לכל תלמיד צעיר בתחילת דרכו בעולם הפיתוח ועיצוב המשחקים. במהלכו, התלמיד יפתח את הדמיון והיצירתיות וילמד לתכנן ולבנות עולמות מיינפקראפט ומשלבים עבודה צוות בתוך עולם מיינקראפט

   

  הצפנה (תקשורת סודית) עם ליא סלאלחא:
  בלמידה משמעותית נעסוק בהתפתחות הצופן מימי קדם ועד היום, נלמד שיטות הצפנה,
  נכיר כלים מתמטיים ליצירתם, ואם אנחנו כבר בעולם ההצפנה אז נפגוש צפנים מפורסמים.
  דרך פעילויות חווייתיות, תחרותית קבוצתיות/אישית נפענח צפנים, ננסה להכין צפנים וניצור
  נפלאות בין מילים למספרים בכך נפתח הזדמנות ליצירתיות, לאתגרים, וחשיבה מרמה
  גבוהה.

   

  פרדוקסים (אוצרות מתמטיים) עם ליא סלאלחא:
  באוצרות מתמטיים נצא למסע בין פרדוקסים, דילמות, ושעשועים מתמטיים הם ייקחו אותנו
  לחוויה מרתקת שמטביעה את חתימתה בכל אחד ואחת מאתנו, בכך תתעורר סקרנות, רצון
  להתמסר לחקר מתמטי, ומתפתחת חשיבה יצירתית ביקורתית ברמה גבוהה. נכיר את
  הבלתי צפוי ואתגרי ניסיון אינטלקטואליים, ונקבל מפתחות ללמידת מיומנויות חשיבה מסדר

   

  שם הקורס: סרגל ומחוגה

  מנחה: לייא סלאלחה

  תקציר: במסגרת הקורס נציג את העולם הגיאומטרי כמשחק שיש בו יעדים וחוקים ברורים, באמצעות סרגל ומחוגה נקיים בצורה נפלאה את המשחק שלנו שבו נדרשים לבצע בניות של צורות שונות ומגוונות. מסלול הלמידה מורכב ממשחקים, פעילויות וחידות שבאמצעותם נזכה לפתח מיומנויות בבניות וחשיבה גאומטרית, נפתח אסטרטגיות ונתמודד עם אתגרים עד לשלב הפיצוח. בתחילת הדרך נעבוד עם נייר, סרגל ומחוגה, ובשלב מתקדם נעבור לעולם המחשב ולתוכנת GeoGbra  להמשך תהלך חקירה לבניות גיאומטריות. 

   

  שם הקורס: אוצר החשיבה

  מנחה: לייא סלאלחה

  תקציר: בקורס אוצר החשיבה נכיר את עולם המספרים וחידות קסומות שדורשות חשיבה לא שגרתית, באמצעות פעילויות ומשחקים נלמד על קבוצות שונות ומגוונות של מספרים כמו מספרי ערפד, מספרי ארבע על ארבע..., וגם על מתמטיקאים שהייתה להם השפעה לגילויים וחקר בתחום המתמטיקה עד היום. נהנה ונפעיל דרכי חשיבה ואסטרטגיות לפתרון בעיות במגוון נושאים מתמטיים, נתמודד עם פענוח חידות שונות- כולל חידות הצפנה של מספרים ותרגילים, וגילוי ביטויים מתמטיים שהחליפו

   

  קורס מייקינג עם אסף רגב

  המוטו של תנועת המייקינג (making) העולמית הוא: make! than talk .

  אז אמנם בקורס שלנו נדבר מדי פעם, אבל בעיקר נעשה. נביא לידי ביטוי את היצירתיות והרעיונות שלנו על מנת לפתח וליצור משהו בעצמנו. 

  מה זה המשהו הזה? כל דבר שמעניין ומרגש אתכם ליצור, שיכול להביא ערך אמיתי ולפתור בעיות קיימות, או סתם רק לשם מטרות בידור ושעשוע. העיקר שתהיו בתשוקה ליצירה.

  המייקינג משלב בין יכולות טכנולוגיות כגון הדפסת תלת מימד,  לבין מיומנויות "לואו טק"- ניסורים, הברגות, סריגה ואפילו קדרות. 

  נפגוש מגוון של חומרי גלם, נרכוש כלים חדשים ומיומנויות מעניינות, נתכנן, ניצור ונדבק יחדיו בחיידק המייקינג.

   
  אפקט החממה עם אסף רגב

  קורס "אפקט החממה" הינו קורס חקלאי מתקדם המשלב יזמות סביבתית ירוקה, גישת עשה זאת בעצמך, ויצרנות מזון .

  במרכזו של הקורס נתכנן יחדיו ונבצע יוזמה אקולוגית מקומית ששמה דגש על העלאת מודעות ליצרנות מזון, כלכלה מעגלית ושימוש חוזר במשאבים.

   

  "משהו אחר" לכיתות ט' מנחות:  ליהי ברון כהן ונילי גל-ים

  הקורס הינו קורס חובה שנתי לתלמידי ט' בלבד, והוא מלווה אותם בשנתם האחרונה במרכז למחוננים.

  זוהי שנה משמעותית ביותר, שנה של החלטות, גיבוש זהות, בחירת מסלול לימודים, פרידה מהחטיבה וטרום הכניסה לתיכון. ולכן זה הזמן לבחון את הדברים החשובים בחיים: להכיר את עצמי, את החוזקות שלי, את הערכים שלי וכיצד אני מביא את עצמי לידי ביטוי במקומות השונים בחיי.

  הקורס ישלב דיונים ופעילויות שונות, בהן נעבוד גם ברמה הקבוצתית וגם ברמה האישית.