• קורסים ופעילויותקורסים מוצעים לכיתות ד' דוברות עברית ולכיתות ה'

  להלן רשימת קורסים  לשנת הלימודים תש"פ 

   

  תקצירי קורסים לכיתות ד'-ה' יום שלישי 2019-2020

   

  חקלאות אורבנית עם אסף רוגינצקי

  חקלאות העתיד חודרת אט אט למרחב העירוני ומשנה את אופייה של העיר ממקום צרכני למקום יצרני. העיר הופכת למוקד ייצור מזון המאכיל את תושביה בגגות, במרפסות, בחצרות ובגינות הקהילתיות.

  בכדי לגדל מזון בעיר אנו צריכים להתנתק מטכניקות הגידול הקונבנציונאליות ולהתאימן לסביבה העירונית. במהלך הקורס נחקור, נתכנן ונבנה מערכות חקלאיות מתקדמות המותאמות לגידול מזון בעיר.

  נלמד על עקרונות אקולוגיים מרכזיים בתכנון הגינה שיגנו על הגידולים מפני מזיקים.                                         נבצע מחקרים על דשנים שונים והשפעתם על הצמחים וכמובן שנכין מטעמים מהצמחים הרבים  שנגדל.

   

  איך זה הגיע לצלחת שלי? עם אסף רוגינצקי

  ירקות ופירות מוצגים לנו לראווה בכל סופרמרקט, תצוגה זו היא רק הקצה של תהליך ארוך של גידול וטיפוח של צמח על ידי החקלאי. הידע החקלאי שבעבר היה נפוץ יותר הולך ונשכח מאיתנו, רבים אינם יודעים שמלון ומלפפון הם בני דודים וגדלים באופן דומה, שכרובית היא למעשה זר פרחים והקולורבי אינו שורש אלא גבעול מעובה.

  במהלך הקורס נבחר צמחי מאכל מעניינים, נחקור ונבחן את אופן גידולם, נתכנן ונבנה מערכות מותאמות לגידול צמחי המאכל בצורה יעילה, מקורית ואסתטית.

  נלמד על עקרונות אקולוגיים מרכזיים בתכנון הגינה שיגנו על הגידולים מפני מזיקים.

  נבצע מחקרים על דשנים שונים והשפעתם על הצמחים וכמובן שנכין מטעמים מהצמחים הרבים  שנגדל.

   

  מיתולוגיות או לא להיות  עם רוני אשכול

  בקורס נפגוש מיתוסים מרחבי העולם, נכיר את גיבוריהם ונספר את סיפוריהם.

  נחקור טקסטים מיתיים וכן יצירות אמנות שעוסקות במיתוסים.

  נחקר, נפרש, נבדוק איך המיתולוגיה מתחברת לחיינו, וניצור בהשראתה בכתיבה, ציור או פיסול.

   

  עושים גלים עם אורי פרלשטיין

  גלי קול, גלי אור, גלים אלקטרומגנטיים ועוד. העולם שלנו מורכב מאינסוף תנודות בתווכים שונים.

  מהו גל? מה הקשר בין גל בים לגל של אור? למה אנחנו נשמעים מוזר כאשר אנו שומעים את עצמנו בהקלטה? האם אפשר "לראות את הקולות"? כיצד אפשר לנצל גלי קול כדי לראות?

  על שאלות אלו ועוד נקבל תשובות תוך התנסות מעשית אינטראקטיבית על מנת לעלות על הגל.

   

  נקודת השקפה עם אורי פרלשטיין

  כיצד דברים נראים בהגדלה? בהקטנה? מקרוב? מרחוק?

  במהלך השיעורים של "נקודת השקפה" נבדוק באמצעים של התבוננות, ציור, יצירה ובנייה כיצד דברים שונים נראים כאשר מסתכלים עליהם מנקודות מבט שונות.

  נחקור ונבין מהן אשליות, כיצד הן נוצרות והיכן ניתן לפגוש אותן, טבעיות או מלאכותיות. נבדוק האם ייתכנו אשליות המבוססות על חושים שונים מחוש הראייה.

  נלמד לצייר בפרספקטיבה ונעשה שימוש בכלים שנלמד על מנת ליצור אשליות חזותיות חזקות.

   

  איים נוט יור טוי - ממציאים משחקים  עם רוני אשכול

  בקורס נכיר משחקים שונים ומשונים, נחקור את ההקשרים התרבותיים שלהם, ננתח את המנגנונים שלהם, ונפתח בהשראתם אינספור משחקים חדשים ומקוריים, חכמים, עמוקים ומצחיקים.

   

  סביבטבע  עם רבקה עמית

  מטרת קורס זה היא ליצור שייכות ותחושת אכפתיות לסביבה על ידי הכרות עם הטבע הסובב אותנו והכרות עם בעיות סביבה כלל עולמיות.

  במהלך הקורס נחפש ונכיר את בעלי החיים הסובבים אותנו , את הצומח, את התנאים הסביבתיים ואת הקשר ביניהם,

  נחשף ונתעסק בנושאים סביבתיים הרלוונטים לנו, את הדילמות המלוות אותם ואת דרכי הפעולה שאפשר לנקוט על מנת ליצור שינוי.

  הלימוד יהיה מעשי וחוויתי ויכלול חקר, משחק , יצירה והרבה הנאה.

   

  קורס קומיקס עם רבקה עמית

  בקורס זה נכיר את עולם הקומיקס – תולדותיו, הזאנרים השונים, גיבורי קומיקס, שפת קומיקס ואומני קומיקס שונים.

  נלמד טכניקות איור וציור בדגש על טכניקות לציור קומיקס, נפתח חשיבה יצירתית והומוריסטית, נכתוב תסריטים לקומיקס ותרגילים לפיתוח הדמיון.

  השיעורים יתקיימו במסגרת קבוצתית תומכת המאפשרת התפתחות אישית לכל ילד על העדפותיו ותחומי העניין האישיים שלו, תוך אפשרויות של שיתופי פעולה בין הילדים בקבוצה לחיבור בין העולמות הדומים והשונים במטרה להפרייה הדדית וניצול יכולות שונות ליצירה משותפת.

  נלמד שימוש בקומיקס ככלי להבעת דעה ויצירת שינוי אישי, חברתי וקהילתי.

  במהלך הקורס נחשף למגוון חומרים ושיטות לייצור קומיקס.

   

  ביקור בתאים האפורים עם תומר בנו

  למה שולחים פרה לחלל? (4,5) (התשובה בסוף)

  הקורס הינו קורס העשרה ייחודי הכולל שעשועי לשון מרתקים, אתגרי חשיבה, חידות איורים ומשחקים שונים המפתחים את מיומנויות החשיבה ואת יכולת הסקת המסקנות, לצד פיתוחן של יצירתיות, יכולת מילולית, ומיומנויות זיכרון וריכוז.

  כמו כן, במהלך השיעורים יילמדו שיטות ו"טריקים" לפיצוח יעיל ומהיר של חידות הגיון, כשהשעשוע והמשחק מהווים חלק בלתי נפרד מהשיעורים.

   

  שח מט - משחק המלכים" עם סאהר מועלם

  רוצים ללמוד לחשוב טוב יותר? ללמוד לקבל החלטות בזמן לחץ?

  רוצים ללמוד מה חושב היריב ולתכנן מהלכים קדימה?

  רוצים לשפר את הזיכרון שלכם ולפתח את המוח שלכם?

  מסתבר שתרגול נכון ומתמשך במשחק השחמט מאפשר פיתוח יכולות קוגניטיביות רבות  אצל שחקנים ובמיוחד אצל ילדים.

   

  אנימציה קלאסית: " סרט אנלוגי בזמן דיגיטלי"... עם עינת קרני

  האנימציה הקלאסית פותחת בפנינו עולם שלם של דמיון, יצירה וקסם ללא גבולות. תחום זה מכיל בתוכו את כל תחומי האמנות השונים החל מכתיבת סיפור, מבע קולנועי, צילום, משחק ותנועה, פיסול, ציור, עריכת תמונה וסאונד ועוד.

  במהלך השנה ניצור סרטים במספר טכניקות כמו stopmotion  ו- cutout ונשתמש במגוון חומרים, כגון: חפצים, תחפושות, פלסטלינה, מגזרות נייר, חול צבעוני ועוד.

  אנימציה קלאסית היא טכניקה בה יוצרים תמונה אחרי תמונה, לכן היא דורשת סבלנות רבה אך מבטיחה תוצאה קסומה!

  יצירת סרטים מתרחשת בצוותים ויש בה חלוקת תפקידים. מכאן שיצירת סרטים הנה גם תחום חברתי מאוד, שמזמין את הפרט לשתף פעולה וליצור קשרים חברתיים. התחום החברתי הינו חלק בלתי נפרד מלימוד האנימציה הקלאסית משום שעבודת צוות היא המפתח להצלחת היצירה.

   

  שם הקורס:מגירות הנפש  עם זהר כהן

  "כל אדם הוא יוצר, כל אדם אמן" (בוייס). אמנות הינה שפה שיש בה יכולת ביטוי אישי ואתגר יצירתי.

  במהלך הסדנה אנו נפגשים ומתנסים במגוון נושאים מתחום האמנות: רישום, ציור בצבע , הדפס, ופיסול. נחשף לאמנית ביאנקה אשל גרשוני, יוצרת ייחודית. יצירתה תהווה מעין סיפור מסגרת לתרגילים ולהכרות מעמיקה יותר עם אמנות ישראלית ועולמית.

  מגירות הנפש הנו חלון לעולמם של הילדים, חלון יצירתי מלא צבעים וחומרים. התלמידים מפתחים לעצמם "לוח עבודה" ייחודי ומגוון ביצירות שונות אשר יצטרפו לעבודה אחת שלמה ומקיפה. הסדנה מאפשרת לילדים לגלות משהו על עצמם, על כתב ידם האמנותי, על ייחודם, ובכך הם הופכים לחוקרים המיישמים מוצר ויזואלי המשקף אותם.

   

  שם הקורס: גרפיטי עם זהר כהן.

   

  מהו גרפיטי? אומנות רחוב, עם מסרים ישירים שיש בהם אמירה חברתית. בסדנה אנו שואפים שיצירות האמנות מהמרחב הציבורי ישמשו כטריגר ליצירה אישית ובכך יתקיים מעבר מהמרחב הציבורי למרחב האישי של הילד.      

  נרכוש מיומנויות רבות ומגוונות בתהליך הדורש זמן והתארגנות, סדר ודיוק. מתרגילים פשוטים של הכרות עם כללי החומרים, מעבודה עם סרגל והכנת שבלונות אל יצירה אישית שיש לה מסר ונושא מוגדר הלקוח מתחומי ידע שנחקרו כגון ספר, כוכבים, היסטוריה וכ"ו.

  נשאף לקחת את הכלי גרפיטי כדבר המוכר לנו מהמרחב הציבורי אל  עולמו של התלמיד. הסדנה היא מרחב יצירה בה ניתנים כלים וזמן זורם המאפשר התפתחות אישית ושיתוף פעולה, במטרה לפתח יצירה אישית, בעלת כתב יד ייחודי ומזוהה.

   

  פג  - מילים ומחשבות שנולדו טרם זמנם עם מוטי ברייט

  חשיבה אחרת – כמו חריש עמוק שמכין את מצע הרעיונות לשדה של מילים.

  פעמים, הרעיון כמו הכתיבה  נולדים טרם זמנם,  אבל ממש כמו  פג, הם תמיד מיוחדים. הקורס שלנו – אינו אלא ניסיון (שכבר הוכיח את עצמו), לשלב בין הרעיון המופשט לביטוי המילולי שלו.  מובן כי למילוליות יש ביטוי עצמאי, וערך בפני עצמו. בקורס נעלה לדיון מבחר מגוון של רעיונות מכל תחומי הדעת והמחשבה, וננסה להציע תיעוד מלולי של תולדות התובנה. אין זה בהכרח תיעוד לשמו, משום שכל חשיבה מוקדמת – מטבעה שהיא מתמיינת כמו תאי גזע עובריים לטריטוריות להן הן מיועדות מראש ושלא מראש.

  תוצרי הביטויים המילוליים והרעיוניים בשדה הכתיבה והמחשבה שנולדו בשנים האחרונות, היו יפים, מקוריים ויצירתיים מאין כמותם. התלמידים יבחרו באיזה נתיב דרך להפליג  על פי נטיית לבם וכישרונם. נדון בין השאר בסיפורים, שירים, ספרי עיון ומחקר מן הקלאסיקה המוכרת ומן התרבות החדשה המתהווה בזה הזמן.

   

   

  ...